+

SARAJET

TE SARAJET

24 QERSHOR, 2021

Sot, tek Sarajet e Gjon Marka Gjonit midis djemve te ri te Deres se Gjomarkut.

Te dashtun miq e dashamire! Dielli i fotre gjithnon e lut njerzimin me gjet krojet e veta. Sot, si dite ne program te rindertimit te Sarajeve kishim per qellim marrjen e disa masave fizike dhe pershkrimin e terrenit per arkitektet por jo vetem kaq.

Ishte shen Gjon dhe nuk kishim si mos me e Lut Krishtin midis dy Gjonave ende gjall, te ri e te forte, Gjon Kol Gjoni dhe Gjon Nikoll Lleshi. Freskia e vetme e ksaj dite te nxehte ndodhet ne Orosh te Mirdites.

Un do ta quaj nje dit memorje sepse pas 80 vjet komunizmem vetem sot ishin bashk per bisede barku i Lleshit te Zi.Faleminderit Lal Gjonat ton, faleminderit Bianca, bija e Kapidan Ndue Gjon Markut, faleminderit Vincent.

Historishkruesit e realizmave social komunist kan than se nuk ka ekzistue Ish Republika e Mirdites. Si sot 100 vite ma par Keshilli i Ambasadoreve u mblodh per te degjue ankesat e Mirdites me Marka Gjonin ne krye e sot, pas 100 vjetesh ju deshmuam se Gjomarkajt rrojne, jan te fort e te dijshem e brezi i ri po rritet plot drite e shprese.

Ju faleminderit te dashtun kusherinj per mikpritjen dhe pranin tuaj bashkarisht sot tek Sarajet e Kapidanit te Mirdites.

Juaj.

Artan Lleshi Gjomarkaj.

+

TE SARAJET

TE SARAJET

14 KORRIK, 2021

Oroshi nuk asht vetem Keshtjelle ndertue me gure, natyre, heroizem, histori, kroje e livadhe perzier. Oroshi eshe nje Keshtjelle njerzish; burrash dhe zonjash fisnike, qendisur me buzeqeshje prej shpitrash te paster e te lire, qendisur tek syte fjalet e mireseardhjes.

Kjo zonje sot na priti me lot gezimi ne sy e na percolli po me lot gezimi. Eshte ne moshen 94 vjec e gezon nje shendet plot te dhuruar prej Zotit per te prit e percjelle miq e dashamire te Oroshit. Patem fatin te gjejm ne oborr te kulles se Ndue Gjok Gjinit, Marten e Ndue Gjokes, zonjes qe vec dasmave te zakonshme, ne kohe te sundimit komunist ajo ka veshur per nuse dhe ka percjelle edhe hallen time pasi gjyshja ime ishte armike e shpallur dhe percjelle ne groten e interninit te Tepelenes me gjith femijet e mitur.

Agia qe sot nuk rron asokohe ishte prag martese e dasma e saj u be ne kete kullue fale bujarise se ktyre njerezve te mrekullueshem e plot nur ne shpirt e sy. Nana Marte, me ke mallengjyer sot. Ne do te vijme perseri, sapo te na jepet rasti.

Ju faleminderit o djemt e Ndue Gjok Gjinit per kete dite te mrekullueshme qe na dhuruat.

Faleminderit gjithashtu Klaus qe na mundesove ngjitjen tone tek votra e kujtimeve krah Sarajeve te Kapidanit te Mirdites.

Me perqafime

Juaj , ma i vogli femije i Prenges se Major Nikolles.

Artan Lleshi

+

SUMMER VISIT

TE SARAJET

28 KORRIK, 2021

Edhe pse temperatura teper te larta ,sot ishte nje dite e veçante per Oroshin.

Faleminderit Arkitektit Giliberto Menconi dhe bashkepunetorit te studios se arkitektures dhe mikut yne Fatmir Macaj per pranine e tyre fizikisht ne truall te Sarajeve.

Me arkitektin z. Menconi diskutuam gjate ne truall te sarajeve per variantet e struktures se adheshme dhe vura re me sinqeritet te plote nje profesionalizem te shkelqyer si dhe shkelqim idesh ne perputhje me vlerat e treves tone dhe kuptimin e struktures muzeale qe do te ndertohet nga familja Gjomarkaj po mbi themelet e kullave te djegura me 1945.

Arkiteto Mendon: “Nuk e harroj kurre kete dite”. Ti u nise nga Roma ne te zbardhur te dites, e nga Rinasi rrugtove drejt e ne Orosh. Une personalisht kam mbetur pa fjale nga korrektesa juaj dhe nga mendimi juaj profesionalist dhe arkitekturor.

Bianca sot gjithashtu na nderoi me qendresen e saj kundrejt ksaj vape te tmerrshme e me gjithate nese gjithkush diten e sotme do ta shenonte ne kelendarin e tij si diten me te nxehte te vitit, une dua ta shkruaj ne kalendarin tim si diten me te ngrohte, rrethuar me miq e me bukuri prej bjeshkesh duke shenuar edhe hapin e pare drejt fillimit te realizimit te projektit te rikonstruksionit te Sarajeve te Kapidanit te Mirdites.

Ju faleminderit per mbeshtetjen dhe sakrificen tuaj.

Faleminderit Arkitekt Giliberto Menconi

Faleminderit Fatmir Macaj

Faleminderit Bianca Gjomarkaj

Faleminderit Vincent Nakovics

Juaj,

Artan Lleshi

+

Henry F. Tozer

VISIT TO SARAJET – 1865

Rev. Henry Fanshawe Tozer, (1829 – 1916) was an English writer, teacher, traveler, and geographer. He traveled extensively in Greece and in European and Asiatic Turkey. He visited the Sarajet in 1865.

Below are excerpts from his book “Researches in the Highlands of Turkey, Including Visits to Mounts Ida, Athos, Olympus and Pelion, to the Mirdite Albanians and Other Remote Tribes” pub. London: John Murray, Albemarle Street, 1869.

Chapter XIII – pgs 300-301

“At last we struck up a side valley through the bed of a tributary stream, and about nine o’clock saw a bright light gleaming through the darkness, which we were told proceeded from the palace. Toward this we made our way, stumbling along over a rugged track, in the midst of the flashing light of numerous fire-flies, until at last we passed through a gateway, and entering a courtyard found ourselves in front of the dwelling of Prince Bib. While our letter of introduction is being read, and preparation made for our reception, let me endeavor to describe it.”

Continue reading “Henry F. Tozer”
+

W.F. Stirling

WEDDING AT THE SARAJET – 1930

The Wedding of Kapidan Mark Gjon Marku took place at the Sarajet in Orosh on 24 August, 1930. The excerpt below is from the book “Safety Last” by Lt. Col. W.F. Stirling, pub. 1953. Lieutenant-Colonel Stirling held a couple of posts in Albania under King Zog’s regime. The last post was of Inspector General of Civil Administration. During his time in Albania he frequently explored the country.

A memorable occasion was attending the wedding of Kapidan Mark Gjon Marku, the eldest son of Kapidan Gjon Marka Gjoni, at the Sarajet in Orosh as a distinguished guest. Below is his account of the event which took place during the week-long festivities culminating with the wedding on 24 August, 1930.

“Gjon Marko Gjoni, Prince of the Mirdita, had invited us for the wedding of his eldest son and asked me to be the principal witness. He explained that according to custom I would thus become a blood relative of his family, so that none of his other sons, alas, could ever marry my daughter. His family had ruled Mirdita without intermission since the middle of the fifteenth century and Gjon Marko Gjoni was, in addition, Paramount Chief of the Dukagjini, the five Catholic tribes of the northern mountains. He was a force to be reckoned with for, at his call, five thousand riflemen would assemble under his orders within three days, and as many more from neighboring tribes a few days after.”

Continue reading “W.F. Stirling”
%d bloggers like this: