TE SARAJET

14 KORRIK, 2021

Oroshi nuk asht vetem Keshtjelle ndertue me gure, natyre, heroizem, histori, kroje e livadhe perzier. Oroshi eshe nje Keshtjelle njerzish; burrash dhe zonjash fisnike, qendisur me buzeqeshje prej shpitrash te paster e te lire, qendisur tek syte fjalet e mireseardhjes.

Kjo zonje sot na priti me lot gezimi ne sy e na percolli po me lot gezimi. Eshte ne moshen 94 vjec e gezon nje shendet plot te dhuruar prej Zotit per te prit e percjelle miq e dashamire te Oroshit. Patem fatin te gjejm ne oborr te kulles se Ndue Gjok Gjinit, Marten e Ndue Gjokes, zonjes qe vec dasmave te zakonshme, ne kohe te sundimit komunist ajo ka veshur per nuse dhe ka percjelle edhe hallen time pasi gjyshja ime ishte armike e shpallur dhe percjelle ne groten e interninit te Tepelenes me gjith femijet e mitur.

Agia qe sot nuk rron asokohe ishte prag martese e dasma e saj u be ne kete kullue fale bujarise se ktyre njerezve te mrekullueshem e plot nur ne shpirt e sy. Nana Marte, me ke mallengjyer sot. Ne do te vijme perseri, sapo te na jepet rasti.

Ju faleminderit o djemt e Ndue Gjok Gjinit per kete dite te mrekullueshme qe na dhuruat.

Faleminderit gjithashtu Klaus qe na mundesove ngjitjen tone tek votra e kujtimeve krah Sarajeve te Kapidanit te Mirdites.

Me perqafime

Juaj , ma i vogli femije i Prenges se Major Nikolles.

Artan Lleshi

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s